• Stil dit spørgsmål her
  • Tidligere svar
  • Om Biblioteksvagten
Tidligere svar

bogtitel

Spørgsmål

Som ung (sidst i 80erne) læste jeg en bog om en mand der vandrede rundt i et sneklædt landskab, blev bidt af en hare eller kanin og fik rabies. Han endte i en hytte helt alene, hvor han blev sindssyg pga. sygdommen - han døde til sidst. Jeg kan ikke huske hvad bogen hed, men jeg vil have titlen skal være "Sneharen" eller noget i den stil, men jeg kan ikke finde en bog med den titel. Såvidt jeg husker, var det en dansk, kvindelig forfatter, men det er muligt jeg husker forkert.
Kan I hjælpe mig?

Svar

Hej Tanja

Bogen du søger er "Blackhawk" af Grete Roulund, som oprindeligt er skrevet i 1982, så det passer jo fint med det tidspunkt du nævner, du har læst den. 

Da jeg ikke kan se af dine data hvor du har skrevet fra, kan du enten spørge på dit lokale bibliotek om de har den i samlingen, eller bestille bogen på bibliotek.dk, som er den samlede base for alle landets folkebiblioteker. Bogen finder du her:

https://bibliotek.dk/linkme.php?rec.id=870970-basis%3A53887872

Hvis du ikke allerede er oprettet som bruger på bibliotek.dk, skal du blot oprette dig, og vælge hvilket bibliotek du vil afhente din bestilte bog på. Det vil typisk være dit lokale bibliotek. Det er naturligvis gratis at oprette sig på bibliotek.dk.

Håber du får en god fornøjelse med at læse bogen.

Og god jul til dig :-) 

20-12-2018

NB! Eksterne link i denne besvarelse fungerede da svaret blev afsendt. De er ikke blevet kontrolleret siden og kan være blevet inaktive