• Stil dit spørgsmål her
  • Tidligere svar
  • Om Biblioteksvagten
Tidligere svar

Jeg har set en live koncertoptagelse (Rudolph)

Spørgsmål

Sangen : "Rhythm of my Heart"

Muligvis en slags protestsang, (?)

som Rod Stewart sang - Imod engelske soldaters deltagelse i Iraq krigen ?

- Jeg har set en live koncertoptagelse, der antydede det ...

*

Men var det ?

 

Svar

Hej 

Det er ikke lykkedes mig at finde frem til en pålidelig kilde der kan bevise hvad sangen skal betyde. Der er en del fortolkninger af den når man søger på nettet. Fx her:

http://answers.google.com/answers/threadview?id=726559

De fleste fortolkninger peger som denne på, at den omhandler en soldat, men hvem han er og hvilken krig han udkæmper er uvist.

Rod Stewart spillede den iøvrigt live i 2004 på Royal Albert Hall hvor han dedikerede den til alle soldater med ordene:

“Iv’e dedicated this song to our long suffering soldiers, whether you think they should be there or not, they’re still there bless their souls. All the guys in combat, not just in Iraq, but around the world. Protectin’ our freedom, lasting presence- this one is for them.”

https://societyofrock.com/an-emotional-rod-stewart-dedicates-rhythm-of-my-heart-to-soldiers-everywhere/

Så Irak krigen er nævnt her, men altså i forbindelse med at den ikke kun er tilegnet soldaterne der kæmper i den. Måske det er den live koncert du tænker på!?  

Der er iøvrigt ikke Rod Stewart selv der har lavet den. Rene Schuman er den første der udgiver den på hans debut album i 1986. Rod Steart udgiver sin fortolkning af den på pladen Vagabond Heart i 1991. Bands som Run Rig har også indspillet den.  

https://en.wikipedia.org/wiki/Rhythm_of_My_Heart

Jeg håber det besvarer dit spørgsmål, og ellers er du naturligvis velkommen til at vende tilbage :)

 

27-03-2023

NB! Eksterne link i denne besvarelse fungerede da svaret blev afsendt. De er ikke blevet kontrolleret siden og kan være blevet inaktive