• Stil dit spørgsmål her
  • Tidligere svar
  • Om Biblioteksvagten
Tidligere svar

Hjælp til køb af E-book reader

Spørgsmål

Jeg er I færd med at købe en E-book-reader, men får at vide, at ikke alle readere samarbejder med alle udbydere. Hvilken reader kan hente bøger hos danske biblioteker?
God Jul fra Kurt!

Svar

Hej Kurt

Det er lidt af en jungle med alle disse forskellige e-book readers.
Mange af dem er bundet op på forskellige leverandører f.eks. Amazon eller lignende.

Hvis du vil låne e-bøger fra danske biblioteker skal du bruge e-reolen, du kan læse mere om de tekniske krav her: https://ereolen.dk/tekniskekrav

Jeg vil anbefale dig en tablet der kører enten IOS eller Android. Hertil kan du hente en app der gør det ganske let at låne e-bøger og lydbøger. Du kan streame dem direkte (obs på dataforbrug) eller downloade dem til din tablet så du kan tage dem med på ferien. Husk bibliotekerne giver dig også mulighed for at låne aviser og tidsskrifter via Zinio og Pressreader, så god fornøjelse med valget.

15-12-2016

NB! Eksterne link i denne besvarelse fungerede da svaret blev afsendt. De er ikke blevet kontrolleret siden og kan være blevet inaktive