• Stil dit spørgsmål her
  • Tidligere svar
  • Om Biblioteksvagten
Tidligere svar

Føllings sygdom

Spørgsmål

Hej.

Jeg har brug for noget kortfattet information om hvordan man så på Føllings sygdom i gamle dage - før 1934. For eksempel: Vidste man noget som helst om det - og gav man nogen behandling? Hvordan så man på ramte børn og deres forældre? Hvilket liv havde de ramte?

Det behøver ikke at være så omfattende, da det kun er til en mindre del af en opgave. Optimalt fra 1/2 - 2 sider. Niveauet er gymnasiet.
 

Svar

Jeg tænker at denne artikel på nettet ganske kortfattet giver indikationer på nogle svar til dine spørgsmål. Læs især lige efter fotoet af Følling: https://www.sciencehistory.org/distillations/on-the-scent-the-discovery-of-pku

Da sygdommen jo ikke havde fået en navn / en egentlig betegnelse inden Føllings opdagelser, vil det nok være vanskeligt at slå en diagnose eller tilstanden op i ældre lægefaglige lærebøger fra før 30erne.

Se også gerne denne artikel, der bygger på et foredrag af Føllings set, der ser tilbage på faderens opdagelser og konteksten for samtidens syn på sygdommen: https://pkunews.org/the-discovery-of-pku/

Jeg håber, at dette kran hjælpe dig videre med din opgave.

God weekend.

15-01-2021

NB! Eksterne link i denne besvarelse fungerede da svaret blev afsendt. De er ikke blevet kontrolleret siden og kan være blevet inaktive